Boccisté v Holandsku

Osmnáctého února tohoto roku byl slavnostně zahájen čtvrtý ročník mezinárodního turnaje v boccie, konaného v nizozemském Kerkdrielu. Do Holandska dorazilo 90 sportovců z šestnácti zemí světa. Turnaj je pro mnoho hráčů přípravou na Světový pohár, který se odehraje v srpnu tohoto roku v Belfastu. Irské mistrovství světa je součástí kvalifikace na paralympijské hry, které se budou konat v roce 2012 v Londýně.

Termín Pá 18. 2. - Pá 25. 2. 2011
Místo konání Holandsko

Proto na této akci nemohli chybět ani čeští sportovci. Naše sdružení finančně podpořilo tříčlenné družstvo, které vyrazilo pod vedením zkušeného trenéra Břetislava Janyšky změřit své síly se soupeři z Rakouska, Belgie, Chorvatska, Slovenska, Anglie, Švédska a mnoha dalších zemí a nasbírat tak cenné zkušenosti, které by zúročili na zmiňovaném světovém poháru.

František Serbus se věnuje boccie již mnoho let. V deseti letech se začal v Jedličkově ústavu věnovat nejen této aktivitě, ale oblíbil si také hod diskem a koulí. V atletice se probojoval na mnoho mezinárodních závodů, včetně paralympiády v Číně, a přivezl si mnoho cenných kovů. I v boccie ale patří ke světové špičce. Sám říká: „Díky sportu zapomínám na své postižení. S Dětskou mozkovou obrnou se potýkám už čtyřiadvacet let. Dostal jsem jí od sudiček rovnou do kolébky. Boj s osudem jsem ale nevzdal a tvrdě pracuji na tom, abych dosáhl v životě úspěchů.“ I na tomto turnaji se stal oporou českého týmu, čest českým barvám dělal spolu se spoluhráči Jakubem Froňkem a Kateřinou Cuřínovou.

Kuba Froněk se také věnuje boccie od dětských let. Jeho úspěšnou kariéru několikrát zbrzdily operace nebo zdravotní problémy, přesto se ale dlouhodobě drží na vrchních příčkách první české ligy v boccie. I Kuba má Dětskou mozkovou obrnu a i on se ze všech sil snaží svůj hendikep přeprat. Zkušenosti sbírá po celé České republice, účastnil se i mnoha zahraničních turnajů.

Kačka Cuřínová je ctižádostivá mladá slečna. Do Jedle nastoupila až na střední obchodní školu, která jí zabírala většinu času. I přes to si ale našla čas na nový koníček – bocciu. Dnes i ona patří k nejlepším závodníkům u nás, s přehledem poráží i mnohem zkušenější hráče.

Výprava byla velmi úspěšná, tým byl sehraný, vše skvěle fungovalo. Domů do Čech se mladí sportovci vrátili s krásným pátým místem a zvýšili tak své naděje na úspěch na letním Světovém poháru.


..................
Vyhověli jsme žádosti sporovce Františka Serbuse o finanční podporu této akce a rozhodli jsme se českou výpravu podpořit částkou 10.000,- Kč.

Zpět