Historie Země lidí o.p.s.

Naše sdružení zaujalo své místo mezi podobnými organizacemi na konci roku 2010. Od první myšlenky až k vlastnímu zahájení činnosti uplynulo přibližně pět měsíců plných plánování a práce všech zakládajících členů. K oficiálnímu založení došlo 3. prosince 2010 registrací na Ministerstvu Vnitra ČR a do konce roku jsme uskutečnili naši první akci – vánoční turnaj v boccie. Z těchto turnajů se postupem času stala milá tradice. V tomto roce jsme také získali první finanční dar od společností Mikrochem LKT, spol. s r.o. a AWAST a.s. Důležitým sponzorem se pro nás stal také Wastech a.s., který poskytl svou adresu a zázemí pro umístění sídla sdružení.

Rok 2011

Rok 2011 byl před námi se spoustou nápadů, návrhů skvělých aktivit a úžasných plánů. Nic tedy nebránilo tomu rozjet aktivity naplno. Náš tým měl mnoho odborných zkušeností z oboru péče o lidi s hendikepem, správné řízení organizace pro nás bylo nové, za pochodu jsme se učili vést účetnictví apod., v tuto chvíli pro nás byla klíčová spolupráce s Mikrochem LKT, spol. s r.o., resp. jejím ředitelem Ing. Karlem Korandou a s jejich účetní paní Jiřinou Lilákovou. Začali jsme organizovat první víkendové akce, získali jsme stabilní klientskou základnu, která se dále rozšiřovala. Podařilo se nám také spustit webové stránky www.zemelidi.cz, zahájili jsme spolupráci s Českým rybářským svazem na projektu „Rybaření bez bariér“ a uspořádali jsme první letní tábor pro 15 účastníků a 8 dobrovolníků, který je od té doby tradičním vyvrcholením našich celoročních aktivit. V průběhu roku jsme také získali nové sponzory a dobrovolníky a na konci roku přijali do řad členů organizace dvě nové tváře - Kristýnu Štaffovou a Honzu Spilku.

Rok 2012

V následujícím roce se nám podařilo získat první grant z EU – Mládež v Akci, na projekt I my do vody. Pod vedením Honzy Spilky jsme pořádali pravidelně bazénové potápění pro vozíčkáře a jachting pro vozíčkáře. V průběhu roku se nám podařilo rozšířit počet a spektrum aktivit a navýšit kapacitu akcí. Od České spořitelny, resp. prostřednictvím jejich projektu Dreamcatcher.cz jsme získali 200.000,- na koupi mikrobusu pro naše aktivity. Mikrochem LKT, spol. s r.o. přidala ještě 124.000,- a podařilo se nám pořídit devítimístný Ford Transit 2007. V létě jsme uspořádali další letní tábor s kapacitou 23 účastníků a 15 dobrovolníků, hlavním sponzorem byla Česká spořitelna, resp. jejich projekt Dreamcatcher.cz. Velmi si ceníme zaběhlé spolupráce s generálním sponzorem, pravidelné audity dozorčí radou dopadly všechny velmi úspěšně. V tomto roce se nám také podařilo zakoupit dva mechanické vozíky pro mladé sportovkyně.

Naše organizace se velmi rychle rozrůstá, roste počet zájemců a tak jsme zvýšili počet akcí a výlety jsme rozdělili podle věku do a nad 15 let. V roce 2012 jsme také dvakrát vyrazili do zahraničí, podívali jsme se do Německa, kde se naším cílem stal aquapark Tropical Islands. V zimě jsme poprvé nabídli aktivitu „Lyžování pro vozíčkáře“, na kterou jsme v roce 2013 navázali dokonce třemi turnusy kurzů jízdy na lyžích, monoski a kartski. Během roku se odehrály také tradiční turnaje v boccie.

Rok 2013

I rok 2013 byl plný zážitků. Víkendové akce probíhaly jednou až dvakrát měsíčně, uskutečnily se i akce jednodenní. A samozřejmě nemohl chybět letní tábor na téma Společenstvo prstenu s dalším navýšením kapacity, tentokrát na třicet účastníků. Proběhly samozřejmě i tradiční turnaje v boccie, tentokrát nejen vánoční a velikonoční, ale také miniturnaj pro školní klub Jedličkova ústavu. Na konci roku jsme se naladili na tři turnusy lyžování bez bariér a koupili si naší vlastní krásnou monoski.

Podařilo se nám také sehnat prostory pro kancelář, klubovnu a sklad, vše bezbariérové na metru C – Kobylisy, za symbolických 500,- měsíčně. V prostorách jsme zařídili příjemné zázemí pro naše aktivity. Nic ale není tak skvělé, jak to na začátku vypadá, a na prostory, které jsme dali do kupy, si začal brousit nehty někdo jiný. V roce 2014 je tedy budeme muset zase opustit. Vznikl i nový webový systém, který nejen přehledně informuje o aktivitách sdružení, ale zároveň umožňuje našim klientům a dobrovolníkům prohlédnout si plán akcí a přihlásit se na ty, které si vyberou. Za mnoho hodin práce zdarma strávených nad tímto systémem mnohokrát děkujeme Nikosu Timiopulosovi, pro naši organizaci se jedná o významný krok dopředu. Nový občanský zákoník pro nás přinesl mnoho změn, tou největší je konec občanských sdružení. 23. prosince jsme se tak úspěšně přetransformovali na obecně prospěšnou společnost a změnili tak svůj název a logo na Země lidí o.p.s.

Rok 2014

Do roku 2014 jsme vstoupili plni elánu a radosti z vydařené transformace, která s sebou ale přinesla hodně práce – sehnat nová razítka, propagační materiály, udělat nová trička, smlouvy, změnit stránky a mnoho dalšího. Vše jsme ale s přehledem zvládli a vykročili do první akce – na první turnus lyžování bez bariér. Nabídka víkendovek i jednodenních zážitků je velmi pestrá, těšíme se, že vyrazíte s námi!

Zpět na rozcestí