Letní tábor - Společenstvo prstenu

Cílem tábora je, mimo zajištění zajímavého prázdninového pobytu, seznámit děti s novými možnostmi trávení volného času, pohybem a pobytem v přírodě, základními dovednostmi atd. Letní tábor navázal na akce konané předchozí dva roky – Letní tábor Malý Ratmírov a Letní tábor Bělá pod Bezdězem. Akce byly velmi úspěšné a u dětí i rodičů velmi pozitivně hodnocené. Podařilo se nám poskytnout účastníkům nepřebernou nabídku možných aktivit, sportů a zálib, otevřeli jsme cestu k novým kontaktům a zkušenostem. Akce je pořádána pro děti s tělesným a kombinovaným postižením ve věku od šesti do dvaceti pěti let.

Termín So 13. 7. - Ne 21. 7. 2013
Místo konání Doksy, chatová osada Poslův mlýn
Čas a místo odjezdu 10:00, Vršní 19, Praha 8
Čas a místo příjezdu 11:00, Vršní 19, Praha 8
Kapacita 30 účastníků
Cena 2 500 Kč

Tábor byl zahájen 13. července 2013 mezi 10. a 11. hodinou, po příjezdu dětí. Rodiče si přebírali děti po osmi dnech, tedy 21. července 2013 mezi 10. a 11. hodinou. Součástí akce byly čtyři měsíce předtáborových setkání vedoucích, příprava programu, pomůcek apod. a potáborové setkání se zhodnocením akce, vyhodnocením zpětné vazby. 

Zdravý vzduch, koupání, vůně lesa, stanování a hledání nových kamarádů jsou hlavními důvody, proč jezdí zdravé děti na letní tábory. Tuto možnost jsme chtěli dát i dětem s postižením. Letní tábory jsou ideální příležitostí k navazování nových přátelství a kamarádství. U postižených dětí to platí úplně stejně. Specializovaný tábor jim ukáže, že nejsou na světě jediní, kdo má zdravotní problém, navíc sdílí podobné životní osudy a zážitky. Tábor pomůže dětem dodat zdravé sebevědomí, odbourat nejistotu a strach z kolektivu. Na našem táboře je také dostatek ošetřovatelů a vyškoleného personálu, který je dětem vždy a za každé situace k dispozici.

Letní tábor pro děti s tělesným a kombinovaným postižením se nesl v duchu Pána prstenů, zúčastnilo se ho 30 dětí. Věkový rozptyl dětí byl od 6 do 25 let. Tábor probíhal v chatové osadě Poslův Mlýn u Doks, u Máchova jezera. Organizaci tábora, jako každý rok, zajistil tým dobrovolníků občanského sdružení Země lidí o.s., hlavní vedoucí byla předsedkyně správní rady, Mgr. Kamila Chroboková.

V průběhu tábora probíhala předem připravená celotáborová hra na téma „Společenstvo prstenu“, která motivovala účastníky k získávání nových zkušeností a dovedností, soutěživosti, přemýšlivosti a získávání nových poznatků o krajině a přírodě. Součástí programu byly pohybové aktivity, sporty, výlety, koupání a mnohé další. Program byl sestaven speciálními pedagogy tak, aby podporoval práci v kolektivu a propojil všechny skupiny účastníků ve spolupracující celek tak, jako se to podařilo v minulých ročnících.

Na táboře byl zaveden režim uzpůsobený individuálním potřebám postižených dětí, program byl upravený tak, aby měl význam a kouzlo pro všechny účastníky. Hlavní cíl tábora byl nabídnout dětem možnost prožít část letních prázdnin v přírodě, odreagovat se od starostí všedních dní a zažít čas plný zábavy, her a kolektivních aktivit.

Hned po příjezdu nás čekala zkouška zručnosti, zdatnosti a přemýšlivosti. Stavěli jsme v Temném hvozdu obydlí, abychom zjistili, zda na dlouhé cestě, která nás čeká, dokážeme přespat v divočině. Večer nás navštívil sám čaroděj Gandalf a jeho družina a zasvětili nás do tajuplného úkolu, který nás čeká. Poslovu zem sužuje postrach - temný pán Sauron znovu povstává a shání prsteny moci, aby ovládl celý kraj. Prsteny ale má Gandalf. Ten hledá družinu, která bude nejzodpovědnější a dokáže prstey přes všechny nástrahy donést do Hory osudu a tam je zničit. Čaroděj nás rozdělil do čtyř družin pod vedením svých udatných průvodců - hobiti, trpaslíci, hraničáři a elfové. Předal nám mapu s vyznačenou trasou, které se máme během svého putování držet. Hned v neděli jsme se tak vydali do města hobitů. Zde jsme se naučili, jací jsou tito malí tvorové šikovní vyměňovači a střádalové. Družina hraničářů byla tento den ve všech zkouškách nejúspěšnější a získala tak od Gandalfa prrvní prsten moci. Pondělí se neslo ve znaku trpasličí šikovnosti, zručnosti a bojovnosti trpaslíků. Vyrobili jsme si vlastní kuše a meče, trénovali ostrostřelectví, míření, hod na cíl a mnoho dalšího. Jsme tedy vyzbrojeni a připraveni na další putování. Nejlépe ale bojují udatní elfové, proto si tento večer další Gandalfův prsten vysloužili právě oni. V noci nás ale přepadla zvláštní věc. Probudil nás Gandalf, že se každý sám musíme vydat na nelehkou cestu tmou, abychom od lesních bytostí získali lektvar odvahy a náramek nesmrtelnosti. Každý dobrodruh se tedy vypravil cestou necestou po světýlkách do černočerné tmy a popral se se spoustou nástrah, příšer a hlavně s vlastním strachem. Všichni se ale vrátili šťastní a spokojení, že úkol zvládli. Po zbytek týdne se nám podařilo získat všechny další prsteny a družiny je donesly do Hory osudu. Pod vedením čarovného Gandalfa se nám podařilo všechny zničit a zachránit tak celou Poslovu zem.

Rádi bychom poděkovali Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové za štědrou podporu, která plně uhradila ubytování a stravu pro devatenáct účastníků s nejtěžším postižením. Dále děkujeme společnosti .A.S.A., spol. s r.o., která uhradila pobyt pro ostatní účastníky tábora. Poděkování patří i všem ostatním partnerům, kteří se na chodu tábora finančně podíleli.

Velké poděkování ale patří zejména všem zkušeným dobrovolníkům, kteří poskytovali dětem svou profesionální péči po dvacet čtyři hodin denně. Díky všem jmenovaným se podařilo dokázat něco úžasného.

Fotky

Video

Přehrát

Zpět