Po stopách Jakuba Krčína

Na víkendovce v jižních Čechách jsme se vydali po stopách českého rybníkáře Jakuba Krčína - a bylo to skutečné dobrodružství!

Termín Pá 10. 5. - Ne 12. 5. 2013
Místo konání Buková u Nových Hradů, Třeboň
Čas a místo odjezdu 16:00, Na Topolce 1a, Praha 4
Čas a místo příjezdu 18:00, Na Topolce 1a, Praha 4
Kapacita 12 účastníků
Cena 800 Kč
Poznámka Akce je určena pro účastníky do patnácti let

Když jsme se v pátek odpoledne balili na cestu, lilo jako z konve. Předpověď neměla být o moc lepší, ale nám to vůbec nevadilo. Cesta nám utíkala rychle a po krátké zastávce v Českých Budějovicích jsme se dopravili na místo - bydleli jsme na statku Jedličkova ústavu v obci Buková u Nových Hradů.

Po večeři a vybalování se stalo něco neuvěřitelného, dorazil k nám dopis z minulosti. Sám pan Jakub Krčín z Jelčan nás přivítal ve svém kraji a seznámil nás s tradicí konání sobotních jarmarků v jeho kraji. Pozval nás na něj, ale pozor! Jarmark nebyl z jednadvacátého století, naše peníze nám proto byly k ničemu a museli jsme si sehnat ty dobové. A první možnost na jejich získání nám nabídl ještě ten večer. Vybrat jsme si mohli mezi nejistým ziskem většího obnosu nebo menším výdělkem z jednoduššího úkolu. Obě družiny si vybraly náročnější variantu, po získání ústřižků a slepení obrázku ještě všichni poznali poskládaného úhoře a vydělali tak první Krčíny.

Sobotní ráno bylo zatažené a mlhavé, pan Krčín pro nás ale měl naštěstí nachystané úkoly, u kterých jsme nezmokli. Vydali jsme se do Krokodýlí farmy v Protivíně, kde jsme viděli gaviály, aligátory, krokodýly, želvy a hady a dozvěděli se mnoho zajímavého z jejich života a náročnosti chovu. Jakub Krčín nám pak poslal v dopise mnoho otázek a kdo dával pozor a znal na ně odpověď, vydělal si další peníze na večerní jarmark. To ale nebylo zdaleka všechno. Dále nás rybníkář poslal do Písku do své nejoblíbenější restaurace na oběd a pak zpět do Protivína do Pohádkové kovárny. Víte, jak to vypadá, když celá rodina tahá řepu? Nebo jak vaří medvědi? Jak je velké mládě draka? Jestli je královský trůn měkký? My jsme viděli a vyzkoušeli na vlastní kůži to, co nám doposud jen někdo vyprávěl. Byl to jedinečný zážitek! Za to, co jsme si zapamatovali z tohoto výletu, jsme dostali další Krčíny. Večer už nezbylo nic jiného, než vyrazit na jarmark. Stánky U líného lína, U kapří šupinky a U dravé štiky měly obrovský sortiment, každý si tak mohl vybrat právě to, co se mu nejvíce líbilo. Utratili jsme všechno, co jsme si za pátek a sobotu vydělali!

V neděli jsme se probudili a do oken nám pralo sluníčko. Měli jsme velkou radost a mohli jsme vyrazit na další cestu za Jakubem Krčínem. A kde ho hledat jinde, než u rybníka. Třeboňští rybáři si pro nás připravili krásný program, naučili jsme se na co se chytají které ryby a spoustu jsme jich z vody opravdu vytáhli, opekli jsme si k svačině špekáčky, získali mnoho nových zkušeností i krásných cen. Cenu za největší úlovek získal Matěj Šedivý, nejvíce ryb nachytal Honza Matys a cenu za fair play si odvezl Vojta Kopřiva. Každý ale jako vždy získal od rybářů tričko, tašku dárků, něco na zub a pamětní list. Mockrát děkujeme všem hodným rybářům, kteří se nám úžasně věnovali!

Díky patří všem dobrovolníkům, co s námi vyrazili. Nepřízeň počasí zvládli úplně bravurně a s dětmi vytvořili skvělý kolektiv. Všichni si odvezli bohaté zážitky, kterých by nebylo bez každého z vás. Bylo to super!

Fotky

Video

Přehrát

Zpět