Vozík pro Barču

Naše sdružení se rozhodlo podpořit Barču a uhradit jí vozík.

Termín Středa 07. 9. 2011
Místo konání Praha
Čas začátku 14:00

Barborka je milá a velmi aktivní slečna. Na naše sdružení se obrátila s prosbou o pomoc při pořizování mechanického vozíku, který potřebuje zejména pro svou opravdovou vášeň – paraatletiku. Od pojišťovny získala elektický vozík, na mechanický v potřebné úpravě tak již nárok nemá. 

Bára se narodila se v Havlíčkově Brodě, kde doposud s rodiči bydlí. Absolvovala zde i základní školu, díky individuálnímu vzdělávacímu plánu mohla navštěvovat stejné zařízení, jako její zdraví vrstevníci. Snad díky tomu je stále plná energie a života a s vervou se vrhá do každé nové výzvy. Bára se narodila s dětskou mozkovou obrnou, postižením, které zasahuje motoriku, myšlení, smysly a často způsobuje epilepsii. Toto postižení má několik forem, u Barunky se projevila ta nejčastější – spastická. Svaly jsou staženy, je omezena jejich pohyblivost a výrazně narušena funkce. V tomto případě zasahuje postižení obě nohy, obě ruce a částečně i svaly trupu. Projevila se také zraková vada kompenzovaná brýlemi a lehké nedostatky v oblasti učení a zapamatování.
V červenci roku 2006 ale získala Barunka díky nadaci manželů Havlových velkou pomocnici. Zlatý retriever Kačenka nejen otevírá dveře a podává předměty, umí jí i obléci a hlavně se z ní stala nepostradatelná partnerka. Fenka totiž není jen pomocníkem, je pro Báru zároveň velkým koníčkem. Dojíždějí společně do Prahy na závody pořádané Centrem výcviku psů pro postižené Helppes, kde předvádějí, jak jim to spolu klape. 
Po základní škole nastoupila Bára do pražského Jedličkova ústavu na Praktickou střední školu. Volná odpoledne na internátě pro ni ale byla dlouhá a nezábavná, navíc Kačenku musela nechat doma. Hledala tedy nového koníčka. Vyrazila do Sportovního klubu Jedličkova ústavu (SC JÚŠ) a zajímala se o sport, který by alespoň částečně mohla zvládat. Začala docházet na tréninky atletiky, zkoušela různé disciplíny, až našla tu, ve které skutečně vyniká – hod kuželkou. Tato paralympijská disciplína pro ni byla jako ušitá a díky nesmírné píli, pečlivosti a snaživosti vybojovala první místo na Mistrovství ČR. V loňském roce byla na slavnostním předávání cen vyhlášena pátou nejlepší sportovkyní SC JÚŠ (z padesáti sportovců). 
Ani ve studiu ale nezůstává pozadu. Úspěšně dokončuje tříletou Praktickou školu a připravuje se na přijímací zkoušky na Obchodní školu, také v Jedličkově ústavu. V budoucnosti by ráda pracovala s dětmi a chce se samozřejmě dál intenzivně věnovat sportu a zvířatům.

Fotky

Zpět